Inwestycje w nieruchomości bez konieczności ich zakupu

Zgodnie z wynikami badań statystycznych przeprowadzonych na początku roku 2019 blisko 52% respondentów odpowiedziała, że jeśli musiałaby, bądź miała możliwość zainwestowania własnych środków, to zdecydowanie lokowałaby je w nieruchomości. Trudno się temu dziwić, bowiem inwestycje w nieruchomości kojarzą się większości z nas z bezpieczną formą mnożenia pieniędzy. Czy można inwestować w nieruchomości bez konieczności zakupu ich? Owszem, istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów, a my postanowiliśmy zaprezentować 3 najpopularniejsze. Zapraszamy do lektury!

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte

money

Zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestowania w nieruchomości bez konieczności zakupu ich jest skorzystanie z funduszy inwestycyjnych – zamkniętych. Inwestorzy mają możliwość zakupu tzw. FIZ-ów poprzez nabycie ich certyfikatów stanowiących rodzaj trybu oferty niepublicznej organizowanej okresowo przez TFI. Tego rodzaju certyfikaty inwestycyjne to nic innego niż wariant papierów wartościowych łudząco przypominających akcje, które mogą być przedmiotem obrotu o charakterze wtórnym. Dane FIZ-y specjalizują się w inwestycjach we wszelkiego typu nieruchomości (m.in. lokale usługowe, handlowe, a nawet biurowe). Pośród nich do najważniejszych zaliczamy :
– Skarbiec Dochodowych Nieruchomości FIZAN
– Agio Nieruchomości Komercyjnych FIZAN
– PZU FIZ Sektora Nieruchomości 2
Jeśli chodzi o inwestowanie w kamienice, mieszkania służbowe oraz działki do najczęstszych form zaliczyć należy Murapol HRE FIZAN, PZU Nieruchomości Komercyjne FIZAN oraz Sirius Link FIZAN. Próg wejścia w tego rodzaju inwestycje oscyluje w granicach 200 000zł, zaś w opinii ekspertów wadą funduszy zamkniętych jest ich stosunkowo niska płynność w porównaniu do funduszy otwartych.

Real Estate Investment Trust

Tytuł z angielska oznacza szczególny wariant funduszu inwestycyjnego, który lokuje pakiet większościowych środków w sektorze nieruchomości, zaś zysk wynika z ich długoletniego wynajmu. Po prawdzie owa inicjatywa w naszym kraju wciąż rozwija się będąc na etapie wstępnym, a inwestorzy zdają się nie dostrzegać walorów jakie ze sobą niesie w dłuższej perspektywie – większość z nich woli wynajem bezpośredni, który obarczony jest znacznie większym ryzykiem. Najważniejszą zaletą REIT jest działanie na preferencyjnych zasadach opodatkowania – zazwyczaj są one zwolnione z podatków dochodowych. Ponadto REIT wypłaca większość swoich zysków w postaci dywidendy, co jest rozwiązaniem bezpiecznym. O ogromnym potencjale owej formy świadczy rynek Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Japonii, gdzie wiele osób poprzez dokonanie tego rodzaju inwestycji zarobiło krocie.

euro

Exchange Treded Funds

Ostatnim wariantem inwestowania w nieruchomości bez konieczności ich zakupu jest forma ETF stanowiąca fundusze notowane na giełdzie. Jest to instrument finansowy pozwalający uzyskać ekspozycję względem rynku nieruchomości. Mechanizm funkcjonowania oparty jest o nabycie akcji spółek posiadających nieruchomości, bądź wynajmujących ich powierzchnie. Ciekawostkę stanowi fakt, iż inwestować w ETF-y można także za sprawą powiązań w akcje spółek związanych z rynkiem nieruchomości – np. spółek budowlanych, a nawet tych związanych z wyposażeniem wnętrz.
Źródła:
http://comparic.pl/jak-grac-na-gieldzie/
http://comparic.pl/category/edukacja/podstawy-inwestowania/