Jaką walutą płacić w Turcji?

Lira to waluta Turcji, która została wprowadzona do obiegu w 1844 roku. Między 2005 a 2009 rokiem, walutę zastąpiły nowe liry tureckie (https://comparic.pl/kurs-liry-tureckiej-notowania-online-na-comparic/), które zostały jednak wycofane z użycia. W 2009 roku walutą Turcji ponownie stałą się lira, określana jako „TRY”.

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Turcja od kilku lat ponownie wraca do katalogów biur podróży i jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Turcja kusi upalną pogodą i czystym morzem, a do tego niskimi cenami w porównaniu z innymi wakacyjnymi państwami. Turyści zastanawiają się jednak, jaką walutę zabrać na wyjazd do Turcji. Okazuje się, że wcale nie muszą to być liry – miejscowi chętnie przyjmują także dolary, funty brytyjskie czy euro. Którą z tych walut opłaca się robić zakupy? Otóż turecka lira od pewnego czasu popadła w mocny kryzys. Obecnie jest to waluta bardzo tania, a polityka USA względem Turcji może zapowiadać dalsze osłabienie tej waluty. Dla Polaków lira jest po prostu tania, dlatego na miejscu możemy zrobić zakupy w bardzo korzystnej cenie. Na lirach wyjdziemy znacznie lepiej niż robiąc zakupy w euro lub dolarach. Kurs liry tureckiej prawdopodobnie jeszcze poszybuje w dół, dlatego wakacje w Turcji będą się bardzo opłacały również w kolejnym sezonie.

POLECAMY: https://www.daktela.com/pl/uslugi_konsultingowe/

Euro i dolary

Euro czy dolary będą chętnie przyjmowane na miejscu, ponieważ są to waluty stabilne, za które Turcy kupią znacznie więcej niż za liry. Bardzo często w obcych walutach udzielane są napiwki. Turyści mają jednak wybór odnośnie tego, jaki pieniądz wybiorą podczas wakacji. Powinni brać pod uwagę również dostępność waluty, bowiem lira nie zawsze jest dostępna w polskich kantorach, natomiast euro czy dolary są właściwie wszędzie. Oczywiście najtaniej będzie wymienić walutę jeszcze w Polsce, można również zabrać z Polski dolary lub euro i na miejscu wymienić je już na liry. Najlepszy przelicznik otrzymamy w tureckich bankach – kantory są nieco droższe. Warto pamiętać, że Turcy przyjmują jedynie „grube” monety – eurocenty można zostawić w domu.

Autor: Comparic