Czy bogacenie się jest dla każdego?

Temat budżetu domowego jest pomijany w wielu domach. Duża liczba gospodarstw domowych nie posiada oszczędności żyjąc od pierwszego do pierwszego. Czy to prawda? Niekoniecznie. Coraz więcej Polaków ma świadomość swoich wydatków, a co za tym idzie – żyją na wyższym poziomie niż dotychczas. Jak to możliwe? Czy każdy może być bogaty?

„Z pustego nawet Salomon nie naleje” – czy na pewno?

Wiele osób wciąż tkwi w przekonaniu, że bycie bogatym wiąże się z ogromnymi sumami pieniędzy. Okazuje się jednak, że definicja bogactwa jest zupełnie inna, ponieważ można mieć comiesięczne wpływ na konto rzędu miliona złotych, a w ciągu tych 30 dni wydawać więcej, zatem budżet domowy wciąż będzie na minusie. Choć przykład jest dość abstrakcyjny, to w sposób jasny obrazuje, na czym właściwe polega bogactwo. A jest nim życie na odpowiednim poziomie z zabezpieczeniem finansowym i możliwością gromadzenia oszczędności. Jest również udowodnieniem, że nawet z bardzo trudnych sytuacji finansowych da się wyjść. Jak zatem stać się bogatym, kiedy ledwo wystarcza na bieżące wydatki?

Krok pierwszy – zmień myślenie, kontroluj wydatki

Mając pewność, że nie uda się osiągnąć wolności finansowej, tak stanie się w rzeczywistości. Konieczne jest, by zacząć działać tu i teraz, bez czekania na wygraną. Co możesz zrobić, by zacząć się bogacić? Dokonaj analizy comiesięcznych wydatków. Sprawdź na co wydajesz oraz czy zakup poszczególnych rzeczy jest potrzebny. Wyeliminuj te pozycje z listy, które nie są niezbędne. Zacznij prowadzić budżet domowy i kontrolować to, w jaki sposób wydajesz pieniądze. To pierwszy sposób, by zauważyć luki finansowe, a więc kwoty, które można odłożyć, a które do tej pory wydawane były na rzeczy zbędne i niepotrzebne.

money

Krok drugi – poszukaj dodatkowego źródła dochodu

Jeśli okaże się, że do tej pory kupowane były tylko niezbędne rzeczy, pora zacząć zarabiać więcej. Po tym stwierdzeniu najczęściej usłyszeć można „łatwo się mówi”. Jednak zanim również tak pomyślisz zastanów się, ile masz możliwości. Nie ma konieczności wzięcia drugiego etatu i pracowania po 16 godzin dziennie. Być może wystarczy wykorzystanie posiadanych umiejętności, by dorobić lub większe zaangażowanie w życie firmy, w której jest się zatrudnionym, na przykład wzięcie dodatkowych projektów lub postaranie się o awans.
Czasem dobrym kierunkiem jest też nauka inwestowania jak np. https://comparic.pl/category/akademia-forex/ choć nie jest to dla każdego.

Krok trzeci – rozważne wydawanie pieniędzy dodatkowych

Ile razy po dostaniu premii lub zastrzyku gotówki z innego źródła niż praca wydawałeś pieniądze na przyjemności? Regularne gromadzenie oszczędności pozwoli uniknąć sytuacji, w których dodatkowe pieniądze będą jedyną możliwością sprawienia sobie przyjemności. Bogacenie od oszczędzania różni się tym, że przy pierwszym można sobie pozwalać na wydawanie pieniędzy na dodatkowe rzeczy, na przykład rozwijanie hobby. Jednak by móc rozpocząć bogacenie się należy najpierw oszczędzić, by stworzyć sobie zabezpieczenie lub jeśli są, spłacić wszystkie zobowiązania. Pomocne w tym będą właśnie dodatkowe kwoty, które okresowo wliczają się do domowego budżetu.